99 Yaşında vefat eden Mimar Sinan peki bu kadar işi nasıl başardı?

Zaman Yönetimi konusunda Tavsiyelerim:

1)Zaman; bugünü ve yarını birleştirip geleceğe doğru birbirini takip eden kesintisiz bir süreçtir.

2)Zamanı yönetmeye neden ihtiyacımız var? Verimliliği ve katkıyı daha çok arttırmak, belirlediğimiz vizyon ve hedeflere ulaşabilmek, verilen görevleri ve sorumlulukları uygun şart ve şekillerde gerçekleştirebilmek için zamanı doğru yönetmemiz gerekiyor.

3)Zamanı yönetmeye çalışmaktan önce; zamanın ne kadar hızlı gelip geçtiğinin farkında olmamız gerekiyor.

4)Zaman yönetiminin en hassas noktası Planlama yapmaktır. Her yapılacak hamle sürecinde mutlaka planlama yapılmalı; beklentiler, hedefler, vizyon kavramları netlik kazanmalı.

5)Zaman; hiçbir zaman, yönetimimize girmez. Biz ancak geçtiğini fark ettikten sonra zamanı kontrol ederek tutum ve davranışlarımızla yönetebiliriz.

6)İsteyip de yapmaya zaman bulamadığımız konular yeterince istediğimizden emin olmadıklarımızdır.

7)Eğer kaybettiğimiz zamanı geri kazanmak istiyorsak, es geçtiklerimizi tekrar ön plana çıkararak başlayabilirsiniz.

8)Zamanın sermayesi yoktur. Zamanın yönetimi "Plan" ile olur. Planlayarak ve emin adımlarla karar vererek yönetilir. "Karar verdim, yapacağım." demek yetersizdir. Çünkü önemli olan alınan kararın uygulanmasıdır.

9)"Zaman" bir denetleme döngüsü içinde yönetilir. Zaman yönetimi süreci; insanın kendisini yönetmesi, yönetebilmesi ile olur.

10)Genel bir gözlem yaptığınız zaman bireylerin başarılı ve başarısız olma kıstasına takıldıklarını görebilirsiniz. Önemli olan başarılı ya da başarısız olmak değil ki. "Nasıl başarılı oldum?", "Neden başarısız oldum?" sorularının cevabını verebilmek. Sürdürülebilir kavramlarda mesele başarılı ya da başarısız olmak değil, insanlığı kaybetmemek.

11)Zaman planlaması; kişiden kişiye göre değişmekle birlikte mutlaka yazarak ve not alarak yapacağınız planları takip etmelisiniz. Aldığınız notlar hem motive edici hem de zaman yönetimi kavramında ki disiplini ve sadakati geliştirmenize neden olacaktır.

12)İşlerinizi küçük küçük bölümlere ayırabilirsiniz. Asla ertelemeyin, yapmanız gerekenleri "Şimdi" yapmalısınız.

13)Size en uygun olan çalışma saatleri ve en uygun olan verimli olan çalışma saatlerini belirleyin daha çok Motive olacaksınız.

14)Yapacağınız işlerinizi öncelikli olanlar ve diğerleri olarak ayırabilirsiniz. Başladığınız işi mutlaka bitirmeye çalışın, bahanelere yer vermeyin, hayatı ve zamanı ertelemeyin.

15)Önemli görüşme ve toplantıları sabah erken saatlerde yapabilirsiniz. Akşama doğru ileri bir saatte yapacağınız toplantılar sizi gergin bir duruma sokabilir motivasyonunuzu düşürebilir.

16)Geçmişi artık bitirmelisiniz. Geçti, gitti. Önemli olan "Şimdi" ne yaptığınız. Şimdiki zamana odaklanmalı ve geleceği planlayarak daha net adımlarla hareket edebilirsiniz.

iam | inovasyon ve ar-ge merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
Tuğba ÖZDENAL