Ne zaman emekli olabilirim diyen bir kişi belirtilmiş olan şartları yerine getirdiğinde bağlı bulunduğu ilin SGK müdürlüğüne emeklilik dilekçesi ile başvurusunu yapması yeterlidir.

Emeklilik başvurusu için emeklilik şartlarının sağlandığını nereden bileceksiniz. Tabiî ki devletin resmi sitesi olan E Devletten yani www.turkiye.gov.tr sitesinden. Yalnız e devlette sigorta hizmet dökümünüzde bulunan sigorta priminiz doğru olmayabilir. Bunu öğrenmenin yolu SGK il müdürlüğüne giderek emeklilik başvurusu yapmak. Emeklilik başvurusu yapmayacaksanız sistemde primlerin çakıştığını ya da priminizde başka sıkıntılar olduğunu öğrenmeniz mümkün değildir. Öğrenmeye kalksanız bile oradaki memur biz bunu bilemeyiz gibi saçma sapan bir cevap vermekte. Siz bilemeyecekseniz kim bilecek diye soru soramıyorsunuz çünkü suratlar asık ve yüzünüze bile bakmıyorlar.

Biz emeklilik için e devlet sistemi üzerinden şartlarımızın sağlandığı gördüğümüz halde SGK il müdürlüğünde primimizin eksik olduğu bilgisini aldık. Yani e devlet sistemi üzerinden gördüğünüz priminiz net priminiz değil çünkü çakışan günleriniz olabilir. Birbiriyle çakışan bu prim günlerinizi ancak emeklilik başvurusu sırasında öğrenebiliyorsunuz.

Emeklilik başvurunuz sırasında size 3 gün daha priminiz eksik cevabı veriyorlar. Siz bir ay daha SGK primi ya da ek 5 tarım yatırmak zorunda kalıyorsunuz. Velhasıl işler uzuyor da uzuyor. Devletin gördüğü çakışmalar sadece devlet tarafından görülebiliyor. E devlet sistemi üzerinden gördüğünüz hizmet dökümü bilgilerine güvenemiyorsunuz.

Kısacası emeklilik çilesi gibi bir durum var SGK kapısında. Sayın yetkililer en güvenilir dedikleri e devlet sistemini biraz daha geliştirip gerçekçi, güvenilir ve iş bitirici bilgiler vererek vatandaşını mağdur etmeyebilir.

Özellikle SGK’ da çalışan personellerle ilgili büyük sıkıntılar var. 3600 prim gününden emeklilik yazısı almaya gittiğimiz SGK il müdürlüğünde çalışan iki memur bu yazı için size kim akıl verdi, bu işler böyle olmaz, bizim yoğunluğumuz var size hemen veremeyiz diye tam 30 dakika çene çaldıklarına bizzat şahidim. Yazı için sistemlerine bakacaklar ve 3600 gün prim gününü geçmişseniz size 3600 günden emekli olabilir yazısını verecekler hepsi bu kadar. Özetle yarım saat gereksiz yere çene çalacaklarına 10 dakika içerisinde sizin işleminizi yapabilirlerdi. Neden böyle diyorum. Çünkü SGK il müdürlüğünden çıkıp SGK ilçe müdürlüğüne gittiğimizde o yazıyı bize on dakika içerisinden verdilerde ondan.

Haliyle her işin başı ahlak ve en önemlisi iş ahlakının oluşması gerekmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı
Yunus ASLAN