Öğretmenlik dışı birçok bölüme pedagojik formasyon hakkı verilerek binlerce atama bekleyen öğretmen adayının önüne öğretmenlikle ilgisi olmayan bölüm mezununu bir anda geçiriverdiler.

Öğretmenlik bölümlerinden mezun olan öğretmen adayları üniversite hayatı boyunca öğretmen olmak için eğitim aldılar. Kendilerini öğretmen olmak için yetiştirdiler.

Fikir olarak, düşünce olarak, eğitim ve öğretim olarak mezun olana kadar kendilerini bu yönde geliştirdiler.

Öğretmenlik dışı bölümler ise kendilerini mesleklerine uygun şartlarda özel firmalarda iş bulacakmış gibi yetiştirdiler veya devlet kadrolarında memur olabilmek için çalıştılar. Ama asla bir öğretmen gibi yetişmediler.

Bir anda ne olduysa devletin yetkili organları öğretmenlik dışı bölümlere formasyon hakkı verdiler. Devlet öğretmenlik dışı bölümlere neden formasyon hakkı verir?

Bu sorunun tek bir cevabı var. Öğretmen atamalarında yeterli öğretmen mezunu bulamazsınız ve çözüm olarak pedagojik formasyon formülünü düşünebilirsiniz.

Pedagojik formasyon düşüncesi bu güne kadar gelinen noktada görünüyor ki tamamen ticari amaçlı bir düşünce ve uygulamadır.

Eğer atama yapacak mezun bulamıyorsanız çözüm öğretmenlik dışı bölümlere pedagojik formasyon hakkı vermek değildir. Çözüm uzun vadede Milli Eğitim ile ilgili planlamanızı yaparsınız, üniversitedeki öğretmenlik bölümlerinin kontenjanlarını plan dâhilinde artırarak veya azaltarak önlem alabilirsiniz.

Yani çözüm hiçbir zaman pedagojik formasyon değildir.
Öğretmen olabilmek için ders çalışıp üniversite sınavını kazanarak bir öğretmenlik bölümüne yerleşen insanların hakkına girmektir öğretmenlik dışı bölümlere pedagojik formasyon hakkı vermek.

Eğer pedagojik formasyon verecekseniz de öğretmen mezunlarını 1. Öncelikle atamasını yapmanız gerekmektedir. Bu işin hem vicdani hem de dini sorumluluğu vardır. Bu haksızlığı gören ve yetkisi varken haksızlığın önüne geçmeyenler bu kul hakkını nasıl ödeyecekler.

En önemlisi bu işin hukuki tarafı vardır ama görünüyor ki hiçe sayılıyor.
Öğretmenlik dışı bölümlerin pedagojik formasyonla öğretmen yapılması ve atanması Mili Eğitim sisteminin çöküşünü hızlandıracaktır. Eğitim öğretim kalitesini hepten düşürecektir.

Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk hocamızın öğretmenlerin bu mağduriyetini gidermesini istiyoruz.