İşletmeler; tüm yaşamlar boyunca, ticari hizmet sağladıkları ve varlıklarını sürdürdükleri zaman boyunca az veya çok sayıda belli durumlarla ilgili krizler ile karşılaşabilirler. Bu krizler sadece maddi olmamakla birlikte, manevi krizlerde olabilir.

Takım çalışması, yönetim, iç ya da dış faktörlerin söz konusu olması ile ilgili krizler ortaya çıkabilir. Kriz; etkisi altına aldığı kurumu tehdit eden bir kavramdır. Bu kriz süreci, sadece çalışanları değil, kimi zaman; yönetimi hedef alan ve krizi ön görme, önleme veya krizi yok etme mekanizmalarını ortadan kaldırıcı bir boyutta olabilir. Karşılaşılan kriz, "Kobi" için her zaman kötü günlerin habercisi değildir. Çünkü her kriz bir fırsattır. Önemli olan, krizi nasıl yönettiğiniz ve nasıl önlemler alarak soğukkanlı olduğunuzdur. Krizi; kültürel faktörler, politik süreçler, hukuki süreçler, çevre, doğal afet, ya da rekabet yönetimi etkileyebilir.

Krize yol açan süreç her zaman bu maddeler olmayabilir. Yönetimin yetersizliği krize yol açan en sıkıntılı noktalardan birisidir. Ortaya çıkan krizleri önlemek için çalışan birey ya da firmanın çalışanları takım arkadaşlarından günlük rapor sistemi yapılabilinir. Bu raporlar yönetime belli saatler aralığında gönderilerek; iş takibi, daha sıkı ve serbest olmayacak şekilde sağlanabilir.

Çalışanların disiplin ve işe karşı olan sorumlulukları daha sık denetlenebilir. Bir işletmenin en değerli adımı, kural ve disiplin dengesini birlikte sağlayabilmesidir. Çünkü kriz her zaman geliyorum demez, sessiz sedasız aniden ortaya çıkabilir. Ani bir şekilde ortaya çıkacak olan ya da zamanla ortaya çıkabilecek krizleri, tedbir ya da önlem alarak, danışarak, ortaya çıkacağını hissettiğiniz krizleri önceden toplantı yaparak krizi önleme çalışması yapılırsa kriz sürecini ciddi bir noktaya getirmeden kontrol altında tutmanızı sağlayabilir.

iam | inovasyon ve ar-ge merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tuğba ÖZDENAL