Evet, arkadaşlar bu gün sizlere konu başlığından da anlaşılacağa üzere bir iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi veya diğer sağlık personelinin belgesinin nasıl ve neden kiraya veriyor bu konular hakkında bildiklerimi, gördüklerimi kısacası tecrübe ettiklerimi anlatmak istiyorum.
İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli belgelerini asla kiraya vermemelidir. Kiraya veren arkadaşlar bir üst sınıf için süresini doldurmanın peşinde veya hiç işyerlerine gitmeden belgesini yarı parasına kiraya vererek gelir elde etmemeye çalışan birçok iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli mevcuttur.

Peki, belgesini kiralayan uzmanın e katip sisteminden üzerine atanan firmalara nasıl hizmet veriliyor? Bir OSGB düşünün ve bir uzmanın belgesini kiralıyor.
Kiralanan belgenin üzerine e katip sistemi üzerinden firmaların ataması yapılıyor. OSGB bünyesinde bulundurduğu diğer uzmanlarını, kiralık belgenin üzerine atadığı firmalara göndermektedir.

Uzman mecburen kiralık belgeli olan işyerlerine gitmek zorunda bırakılır. Kısacası gerçekten çalışan uzman, belgesini kiralayan ahlaksız insanların yüzünden zorda kalır. Mecbur bırakılır ve her türlü sistematik baskı (mobing) uygulanır.
Hizmet alan firma sistem üzerinden atanan uzman geliyor mu gelmiyor mu diye hiç bakmaz. Hizmet alan firmalar iş güvenliği işini gereksiz gördüğü için zaten hiç umurlarında olmuyor. Olan gerçekten çalışan uzmana oluyor. OSGB ler bu durumu oldukça fazla kullanıyorlar fakat anlam veremediğin çalışma bakanlığının bu konuyla alakalı herhangi bir denetim mekanizmasının olmaması varsa bile bu denetim mekanizmasını çalıştırmamasıdır.

Bir iş güvenliği uzmanının aylık hizmet verebileceği süre 11700 dakikadır. Bu dakikanın içinde kaç firmaya hizmet verecek belirsizdir. 11700 dakikanın içerisinde uzman 150 firmaya da bakmak zorunda kalabilir 10 firmaya da bakmak zorunda kalabilir. Üzerine 150 firma girişi yapılan bir uzman acaba 150 firmaya aylık nasıl gidebilir çalışma bakanlığından yetkili arkadaşlar bu konularda hiç kafa yormamışlar mıdır?

Hele birde yolda geçen sürelerin 11700 dakikanın içerisinde olmaması kanun veya yönetmelik yapan arkadaşların nasıl bir ruh haliyle bu çalışmaları yaptığı da merak konusu oluyor.
Bir firmadan diğer firmaya ancak ışınlanarak geçmeniz gerekir ki işleri yoluna koyabilesiniz. Işınlansanız bile bu mümkün olmayacaktır.
İş sağlığı ve güvenliğini OSGB ve İşyerleri arasında ticari konu haline getirirseniz zaten bu sistem sağlıklı ve güvenli yürümez. Kanun ve yönetmelik yapan arkadaşlar, iş güvenliği işinin başka ülkelerde nasıl yapılıyor diye araştırma yapmalarına gerek yok. Gelsinler çalıştığım OSGB de 3 ay herhangi bir uzman gibi çalışsınlar iş güvenliği sistemi nasıl yapılır, iş güvenliği kanununda ne gibi düzenlemeler yapılmalı, iş güvenliği sertifikası nasıl kiraya verilir, kiraya verilen iş güvenliği sertifikası OSGB de nasıl kullanılır, iş güvenliği uzmanı ve diğer personellerin OSGB ve çalışma sahasında ne gibi problemlerle karşı karşıya kaldıklarını çok değil sadece 3 ayda görebilirler.

Kısacası iş güvenliğinde dönen alavere dalavereleri çözen bir yetkili iş sağlığı ve güvenliği konusunda Türkiye’yi çağ atlatabilir. Bizzat sahada çalışan işyeri hekimleri ve uzmanların görüşlerini alarak sistemin yüzde 70 aksaklıklarını düzeltebilir.
Konu kiralık iş güvenliği belgesiydi fakat biz konuyu biraz dağıttık gibi. Aslında konu o kadar iç içeki her problem diğer bir problemi doğuruyor. OSGB leri yeterli denetlemezseniz iş sağlığı ve güvenliği alanında bir arpa boyu yol alamazsınız.

Kiralık İş Güvenliği Sertifikasının Önüne Nasıl Geçilir?

1- OSGB’lerdeki denetimleri artırmak.
2- Belgesini kiralayan iş güvenliği uzman tespit edildiğinde belgesinin iptal edilmeli
3- Kiralık belge kullanan OSBG ler kapatılmalı ve sahipleri bir daha OSGB kuramamalı.