Sayın Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk 1 milyon öğretmen 1 milyon fikir projesi başlatarak tüm öğretmenlerden proje ve öneri isteyecek.
Düşünce çok güzel fakat yeni bir Milli Eğitim sistemi kurmak için sadece bu yeterli değil.
Yerli, kalıcı ve işlevsel bir Türk Milli Eğitim sistemi için yapılması gereken çok şey var.
Yeteneklerine göre eğitebileceğimiz ve liyakat sistemine göre işe yerleştireceğimiz bir sistem kurmalıyız.
Yeniden kurulacak Milli Eğitim sistemi için bir ekip kurulmalı.
Bu ekibin içerisinde eğitimden anlayan alanında uzman ve yetkin kişiler olmalı.
Eğitimle ilgilenen avukat, ekonomist, mühendis, bürokrat, siyasetçi, psikolog, sağlıkçı, öğretmen gibi alanında uzman kişiler bir araya getirilerek Türk Milli Eğitim sisteminin kurulması için çalışmalara başlatılmalıdır.
Bu işe başlanmadan önce derhal ücretli öğretmenlik saçmalığı kaldırılmalı.
Ücretli öğretmenliğin anlamı şudur: ücretli öğretmenlik için aldığınız öğretmen sayısı kadar boş kadro var demektir. Yani atama yapılması gerekir. Siz atama yapmıyorsunuz açık olan kadrolara ücretli diye tanımladığınız öğretmenleri yerleştiriyorsunuz.
Ücretli öğretmenlik sistemi derhal kaldırılmalı ve boş olan kontenjanlar belirlenerek gerçek öğretmenler yani pedagojik formasyonu olan öğretmenlerin ataması yapılmalıdır.
Diğer önemli bir konu fen edebiyat mezunlarına verile pedagojik formasyon derhal kaldırılmalı. Çünkü öğretmenlik kutsal bir meslektir. Öğretmen olmak isteyen ve çalışarak yüksek puanlarla eğitim fakültelerini kazanan öğretmen adaylarımızın hakkını teslim etmeliyiz.
Şu an mevcut olan milli eğitim sisteminde çok açık yanlışlar var. Ücretli öğretmenlik, fen edebiyat fakülte mezunlarına pedagojik formasyon verilmesi, öğretmen adaylarının atamaları yapılmadan önce mülakata alınması gibi bir çok hata var. Bunlar en azından en kısa sürede düzeltilmelidir.
"birmilyonfikir.meb.gov.tr" den yapılacak olan öneri ve projelerin değerlendirmesini yetkili birimlerin çok dikkat ederek yapmaları gerekmektedir. Her öğretmenin görüşü çok önemlidir.